Úvod » Moderní deskové hry » Doba kamenná


    

Doba kamenná

Uživit se není žádný med

img

 

Dostupnost: na dotaz
Číslo produktu: 009
Výrobce: Mindok s.r.o.
EAN kód: 8595558300082
doporučená maloobchodní cena 1 000,0 Kč (37,0 EUR)
naše cena:
849,0 Kč (31,4 EUR) ( uvedené ceny jsou s DPH )

Hra je momentálně vyprodaná

DOBA KAMENNÁ – uživit se není žádný med. Váš kmen potřebuje dostatek jídla, a proto je potřeba vyrazit na lov nebo alespoň vypěstovat obilí na prvních zoraných polích . Civilizace se pomalu začíná rozvíjet, a pro její další rozkvět je třeba natěžit dostatek dřeva, jílu, kamene a také zlato ve zlatonosné řece. Pak se může vesnice dále rozšiřovat, její obyvatelé získávat kvalitnější nástroje a další civilizační výhody. K úspěchu vašeho kmene je třeba dobré plánování a také kousek štěstí. Vhodně namíchaný poměr strategie a náhody zaujme širokou hráčskou zákadnu.

Pro koho se hra hodí?

Pro děti, pro celou rodinu

Pro jakou věkovou kategorii?

10

Pro kolik lidí?

2 až 4

Jak dlouho se hraje?

Středně dlouhá hra (cca 30-70 min)

Zasměju se u toho?

Pravděpodobně ano

Je hra složitá?

Velmi jednoduchá pravidla, vhodné i pro děti či začátečníky

Jakou roli hraje náhoda?

Náhoda má ve hře svůj podíl

Co je podstata hry?

Budování civilizace

V jakém jazyce?

Hra je celá česky

Kde se hra odehrává?

Svět v době kamenné

 

Recenze:

Postarat se o svůj kmen není žádný med

Ve hře budete náčelníkem, který se stará o svůj kmen, aby měl co jíst a rozvíjel se i za těžkých podmínek, a především úspěšněji než kmeny ostatních hráčů. Členy svého kmene posíláte na různá místa, aby získávali obživu, suroviny a nejrůznější výhody. Je to princip známý z jiných her. Na začátku máte jen pět figurek členů kmene, ale postupně se mohou narodit další. Jídla potřebujete tolik, abyste na konci kola nakrmili každého z nich, jinak přijdete o suroviny či body. Body získáváte za postavené budovy, další pak na konci hry za civilizační karty. Zvítězí ten, kdo dokáže rozvíjet svůj kmen nejlépe a získá nejvíce bodů.

Budovy a civilizační karty "zaplatíte" vydobytými surovinami. Body tedy obdržíte přímo za suroviny. Civilizační karty mají jednak okamžitý efekt, jednak přinášejí bonusové body na konci hry, stojí tedy za to je mít. Pokud pošlete svého člověka vyrobit nástroj, získáte sekyrku, která vám pomůže při dalším rozvoji. Pár umístěný do chýše vám přivede nový "přírůstek", rozšíří počet vašich "pracantů". Člověk na obilném poli vám pak zajistí pro následující hru pravidelný přísun potravin a vy tak ušetříte cennou pracovní sílu.

O tom, jak budete úspěšní při dobývání surovin, rozhodují kostky. Za každého člena vyslaného pro danou surovinu hodíte jednou kostkou. Suroviny mají různou hodnotu - dřevo 3, jíl 4, kámen 5 či zlato 6. Když vydělíte hozené číslo hodnotou suroviny, vyjde vám, kolik dílků suroviny získáte (zaokrouhluje se dolů). V těchto hodech vám pomohou sekyrky tím, že navýší váš hod, a tak zajistí vyšší zisk. Hody kostkou mohou být ošemetné a riskantní, ve hře ale nejsou tak zásadní (v případě, že zbytečně neriskujete).

Každé kolo hry se skládá ze tří fází: 1. umístění figurek na hrací plán, 2. vyhodnocení akcí, 3. nakrmení kmene. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou vybrány všechny civilizační karty, nebo jedna z hromádek budov. V novém kole je začínajícím hráčem vždy další hráč v pořadí. Můžete si tedy spočítat, zda na vás ta nejlepší místa vyjdou. Celkově je na hracím plánu hodně míst, takže se stane jen málokdy, že by byl některý z hráčů zablokován a nemohl udělat to, co si naplánoval.

Hra má velmi příjemné grafické zpracování a obsahuje kvalitně připravený herní materiál. Vše je přehledné a přívětivé, takže je radost hrát. K dokonalosti chybí jen to, aby jílové cihličky byly z vypálené hlíny, kameny z kamene a zlato... :-) Suroviny jsou dřevěné, odlišené tvarem a barvou. Jídlo pak představují žetony různé hodnoty. Hrací deska představuje obraz krajiny s vyznačenými místy, kam posíláte své lidi. Vše je dobře barevně odlišeno a přitom sladěno. Luxusní je kožený pohárek pro hody kostkou. Chybí jen velká gumička na krabici, protože se všechny komponenty do ní prostě nedostanou, krabici nedovřete (je to dáno vnitřním řešením přepážek).

Pravidla jsou jednoduchá, takže se s nimi seznámíte velmi rychle. Jejich zpracování je přehledné a doplněné názornými barevnými ilustracemi. Užijete si tedy už první hru, i když nemáte mnoho zkušeností s jinými hrami. Jen se nenechte zmást množstvím herních komponent. Podle návodu je roztřiďte, tím se v nich zorientujete a dál už to půjde samo :-) Hra je vhodná pro celou rodinu i méně zkušené hráče. Uvedená doba hry je reálná. Při prvních partiích bude, jak to tak bývá, spíš delší.

Díky přímočarosti převodu surovin na body, je možné dobře propočítat optimální herní strategií. Náhoda ji může narušit, ale není rozhodující, neboť ji můžete ji svým rozhodnutím do značné míry ovlivnit (např. pomocí počtu umístěných figurek, počtu již získaných sekyrek). Rozhodující ale nebývá průběžné bodování, ale zisk bonusových bodů na konci hry, který bývá několikanásobně vyšší. Doba kamenná proto nemusí oslovit všechny hráče.

Zpracování herních komponent, dotažení hry a sladění herních mechanismů z Doby kamenné dělá příjemnou hru pro širokou veřejnost. Záleží tedy na vašich preferencích a vkusu, zda si ji rádi zahrajete.

Jako autor je na krabici uveden Michael Tummelhofer. Je to pseudonym, pod kterým se skrývá majitel firmy Hans im Glück Bernd Brunnhofer. Na rozdíl od hry Sankt Petersburg, na které se podílel s dalšími dvěma spolutvůrci, Dobu kamennou připravil sám.

Celou původní recenzi si můžete přečíst na herním webu Frodovy deskové hry.

Ocenění:

2008 - 2. místo
Hra německé veřejnosti (Deutscher SpielePreis), je hlavní cena, která je udělována časopisem Die Poppel-Revue a veřejností

2008 - nominace
Hra roku (Spiel des Jahres) - pravděpodobně nejprestižnější anketa současnosti vyhlašovaná nezávislými novináři zabývajícími se společenskými hrami

2008 - nominace
Mezinárodní ocenění společenských her. Uděluje mezinárodní porota.

2009 - nominace
ocenění Akademie her v České republice

Video recenze:

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.

N2VkMmIyNT