Úvod » Moderní deskové hry » Poštovní kurýr


    

Poštovní kurýr

Kudy se vydáte, je jen na vás

img

 

Dostupnost: na dotaz
Číslo produktu: 010
Výrobce: Mindok s.r.o.
EAN kód: 8590228090133
doporučená maloobchodní cena 700,0 Kč (25,9 EUR)
naše cena:
649,0 Kč (24,0 EUR) ( uvedené ceny jsou s DPH )

Druhý název: Kudy se vydáte, je jen na vás

POŠTOVNÍ KURÝR je dnes samozřejmá věc a ním už ani nepřijde, že doručování nebylo vždy tak jednoduché. Hra je zasazena do dob Svaté říše římské a vychází z námětu podnikavé rodiny Thurn-Taxisů, která opravdu po Evropě vysílala poslíčky s dopisy a vytvořila tak první organizovaný a rychlý základ pro dnešní poštovní systém. Vlastence jistě potěší, že ve hře mohou vést své poštovní trasy také přes dvě česká města, a to Plzeň a České Budějovice a mírumilovné duše zase ocení, že ve hře si soupeři navzájem neškodí. Nechte se provázet pošťákem a poštmistrem, správcem a kolářem, zřizujte vlastní trasy poštovnictví a kochejte se dobovým zpracováním hry.

Pro koho se hra hodí?

Pro děti, pro celou rodinu

Pro jakou věkovou kategorii?

10+

Pro kolik lidí?

2 až 4, hru si dobře užijete už i ve 2

Jak dlouho se hraje?

Středně dlouhá hra (30 až 70 min)

Zasměju se u toho?

Může se stát, ale hra není založena na humoru

Je hra složitá?

Velmi jednoduchá pravidla, vhodné i pro děti či začátečníky

Jakou roli hraje náhoda?

Náhoda má ve hře svůj podíl

Co je podstata hry?

Železniční a jiné sítě

V jakém jazyce?

Hra je celá česky

Kde se hra odehrává?

Svatá říše římská, 15. století

 

Kdo vybuduje úspěšnější poštovní společnost?

Hra Poštovní kurýr (Thurn und Taxis) rychle získala ocenění u hráčské veřejnosti i u kritiky. Oblíbili si ji také nehráči či příležitostní hráči. Vytváření sítě poštovních stanic přitom není téma na první pohled nijak ohromující a ani herní systém neslibuje nic převratného. Andreas Seyfarth, autor veleúspěšné hry Puerto Rico, však dokázal s přispěním své ženy Karen vytvořit hru, která je jednoduchá, výborně hratelná a pěkně provedená. Podařilo se mu pro hráče příjemně skloubit herní téma s mechanismem hry.

 hspace=Hráči se stávají "říšskými" poštmistry. Jejich úkolem je vybudovat vlastní poštovní společnost na území historické Svaté říše římské. Podobně, jak se to podařilo rodu Thurn-Taxisů. O tom, zda budou úspěšnější než konkurence, rozhoduje, jak hustou síť poštovních stanic vytvoří, jak dobré budou jejich kočáry a kolik nasbírají bonusů. Vyhraje ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů.

Základním prvkem hry je stavba cest mezi městy. Cestu hráč vytváří tak, že před sebe postupně vykládá karty měst. Když je cesta dostatečně dlouhá, může na ní vystavět poštovní stanice. Do určitých měst na cestě umístí domečky ze své zásoby a ověří si, zda nezískal některý z bonusů (za délku cesty, za země). Ve svém tahu hráč provádí tři akce: 1. musí si vzít jednu kartu města z aktuální nabídky, 2. musí před sebe vyložit jednu kartu města, 3. může svou cestu uzavřít, umístit domečky poštovních stanic a započítat si body. Kromě toho může jednou během svého tahu využít pomoci jednoho ze čtyř úředníků.

Úředníci (pošťák, poštmistr, správce, kolář) umožňují "bonusovou" akci. Pokud hráč zvolí pošťáka, může vyložit dvě karty měst místo jedné, poštmistr zas umožní si vzít do ruky dvě karty, správce pak výměnu všech karet měst v aktuální nabídce a kolář dovoluje vzít si až o dvě karty vyšší kočár.

Hrací plán zahrnuje osm zemí s celkem 22 městy, která jsou propojena cestami. Pro nové hráče může být zpočátku trochu nepřehledný, ale během první partie se rychle zorientují. Jednotlivé země jsou barevně odlišeny - usnadňuje to vyhodnocení bonusových bodů. Kdo postaví své stanice v příslušné zemi jako první, získá nejvíce bodů, druhý již méně. Podobně se rozdělují body za délku uzavřené cesty. Hra končí, když některý z hráčů získá nejhodnotnější kočár nebo umístí poslední svůj domeček (ohodnoceno speciálním bonusovým bodem). Dohrává se však kolo, takže všichni hráči odehrají stejný počet kol.

 hspace=Pravidla hry jsou opravdu jednoduchá, takže stačí hru připravit, vysvětlit základy a začít hrát. Vůbec nevadí, když spolu budou hrát děti s dospělými nebo méně zkušení hráči se zkušenými. Určitě ji mohu doporučit pro rodinné hraní i pro délku hry, jedna partie netrvá ani hodinu. Výhodou také je výborná hratelnost v různém počtu hráčů. Každá partie je také napínavá až do konce. Určitou roli hraje ve hře náhoda, která je daná aktuální nabídkou karet měst. Úspěch však záleží především na hráčích, jak s "náhodou" dokáží "pracovat". Hra dává hráčům velký prostor k promýšlení a rozhodování, jak ve hře postupovat.

Graficky je hra velmi pěkně a do detailu připravena. Karty měst zobrazují vybranou historickou budovu z daného města. Domečky poštovních stanic jsou dřevěné, bonusové žetony a nápovědní kartička pro každého hráče jsou z papírového kartonu.

Thurn und Taxis má všechny základní vlastnosti dobré moderní deskové hry: jednoduchá pravidla, pěkné provedení, partie trvá necelou hodinu, napínavost až do konce, zábavnost při různém počtu hráčů i při rozdílné herní zkušenosti. To jsou tedy plusy této hry. Jako mínus může někdo vnímat absenci přímé interakce mezi hráči. Chcete-li však ve hře uspět, musíte sledovat hru ostatních hráčů a například šikovným výběrem karet z aktuální nabídky narušit jejich plány.

 hspace=Již také vyšlo rozšíření Thurn & Taxis: Glanz und Gloria (Lesk a sláva, 2007). Představeno bylo v únoru na veletrhu v Norimberku. Obsahuje jednak nový herní plán a kartičky měst, jednak upravuje pravidla pro kočáry. Nový herní plán otevírá další teritoria pro poštovní trasy. Ke hře potřebujete základní hru s domečky. V magazínu Spielbox (5/2006) vyšlo jako speciální příloha minirozšíření Thurn und Taxis: Der Kurier der Fürstin (Kurýr paní kněžny, 2006). Hráči sbírají šlechtické dopisy a za ně získávají pomoc úředníků navíc. Posledním rozšířením je Thurn und Taxis: Alle Wege führen nach Rom (Všechny cesty vedou do Říma, 2008).

Celou recenzi, ale i další články o hrách si můžete přečíst na webu Frodovy deskové hry.

Video recenze:

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgPoštovní kurýr imgŠárkaimg08.04.2014 23:01
NDMzZT